Energijska osteopatija za živalidr. vet. med. Špela Suhač
Klikni za povezavo
  • Domov
  • Kontakt
  • Novice
  • Energijska osteopatija
    • Za konje
    • Za pse
  • Povezave
  • O meni
    • Mediji o meni

3/6/2013

Energijska osteopatija in TTOUCH®

0 Comments

Read Now
 
Picture
Vsak kuža, konj ali muc, ki pride k meni na terapijo je edinstevno bitje. Prav tako je edinstevn vsak skrbnik živali. Tako noben pogovor s skrbnikom živali ni enak drugemu niti ena terapija ni enaka drugi, pa čeprav gre za isto diagnozo bolezni. In ker so si živali med seboj ravno tako različne, kakor smo si ljudje se je vsaki potrebno posvetiti na edinstven način. Osnova je vedno energijska
osteopatija, a je tu in tam potrebno dodati tudi druge terapevtske prijeme.

Vesela sem, da sem sledila tisti poti, ki me je pripeljala na Ranč Kaja in Grom, kjer sem se srečala z metodo Tellington Touch® (TTOUCH®).Metoda je na prvi »pogled« tako preprosta, da so moja veterinarska in osteopatska ušesa sprva skeptično poslušala zgodbice o krogcih in četrt na vse mogoče načine. A na srečo ne toliko skeptično, da ne bi želela tega poizkusiti tudi sama. In ravno ta krogec in četrt je sedaj moje »orodje« kadar gre za terapijo izredno občutljivih mišic, akupresurnih točk ali kadar imam opravka z zahtevnim in senzitivnim psom ali konjem. So namreč živali, ki sprejemajo prav vse, kar jim delam. Ob manipulaciji točk, kjer je resnično zasidran problem pa začnejo še zehati, cmokati, se pretegovati, globoko dihati in uporabljati vse mogoče načine, ki nakazujejo, da jim je dobro. So pa tudi tiste, ki po mojem mnenju sprejemajo le tisto, kar jim zares koristi in kar dani trenutek potrebujejo. To so lahko najboljši učitelji in terapevt z izostrenim čutom jim bo znal prisluhniti. Z njimi se ni potrebno»prepirati« le poiskati je treba način terapije, ki jim bo pomagala. Včasih koristi popolnoma fizikalna manipulacija, spet drugič je potrebno delati  na
precej »energijski« ravni in izvajati le blage impulze. V teh primerih je odlično »orodje« Lindin krogec in četrt, ki se mi je po za slugi Darje z Ranča Kaja in Grom usedel globoko v podzavest. Nekajkrat sem že doživela, da se je žival po izvajanju TTOUCH® prijemov popolnoma umirila. Izvajanje TTOUCH® pa tudi meni pomaga k večji koncentraciji in sproščenosti in izboljša čutno sposobnost mojih rok, kadar se zaradi vplivov okolice ali drugih vzrokov ne morem sto odstotno osredotočiti na delo.

Običajno po končani terapiji skrbniku živali dam navodila za domov. Katere vaje naj izvaja, katere masažne prijeme naj uporabi, da se bo telo lahko čim bolje uravnovesilo in da bodo učinki terapije dolgotrajni. Še posebno pri starejših psih svetujem tudi izvajanje krogca in četrt. Morda ga vsak ne zna izvajati popolnoma pravilno, vendar ni razloga za strah. TTOUCH® lahko le koristi, škoditi ne more.

Tistim, ki ste željni znanja o učinkih, izvajanju in uporabi TTOUCH metode svetujem, da se obrnete na Ranč Kaja In Grom. Tako kot sem se nekaj let nazaj jaz…in nepričakovano dobila nekaj izjemno uporabnega in koristnega.





Picture
Izvajanje TTOUCH®
na šapi.

Share

0 Comments

1/15/2013

Zimsko veselje

0 Comments

Read Now
 
Picture
Pa sva z Ito zopet dočakali sneg. Puhastega, mrzlega in mokrega. Točno takšnega, kakršen mora biti. Kadar močno sneži in je pokrajina bela imam vedno občutek, kot da se je čas ustavil. Da se naenkrat nikamor več ne mudi in da preprosto moram iti na sprehod, utirat popolnoma novo pot. Seveda je nujno da s seboj vzamem svojo psičko Ito. Tudi ona sneg doživlja kot nekaj lepega in novega. Vonjave pod snežno odejo so očitno popolnoma drugačne in ustaljene, poznane poti postanejo tudi zanjo nova doživetja. Ita je gladkodlaka prinašalka, njena dlaka je dolga in zato ji sveže zapadel sneg povzroča tudi nekaj preglavic. Med šapami in po dolgi dlaki na nogaj se ji nabira sneg, kar ji seveda otežuje gibanje in jo izredno moti.
Snežene kepe med šapami in sol na cesti 
Zaradi te neprijetgnosti Iti v tem času ostrižem dolge dlake, ki preraščajo šape in so vzrok za nabiranje snega. Poleg tega ji področja, kjer se sneg najbolj nabira namažem s kremo. Trenutno prisegam na kremo za roke s kakavovim maslom, ki ne vsebuje parfumov in je narejena  iz naravnih sestavin. Kužki imajo namreč navado, da pridno poližejo vse, kar se nanese na njihove šape, tako da je res potrebno uporabljati izdelke, ki ne škodijo organizmu. Mastne kreme tudi ščitijo tačke pred soljo, ki jo v tem času v izobilju leži po cestah in pločnikih. Slišala sem tudi že, da je pri sneženih kepah med dlačicami primerna uporaba margarine, vendar je sama še nisem preizkusila.

Ko odpravim to, edino neprijetnost povezano s snegom se užitek v sprehodi po snegu lahko začne. Vohljanje za divjadjo, lovljenje sneženih kep in valjanje po puhku....to so Itine zimske radosti. Ko je čas za spanje, se prijetno utrujena zvije v klobčič, da se pripravi na nova doživetja, ki jih prinaša nov dan.

Naj zima ne bo izgovor za kratke sprehode
Moj namen tega članka je bil, da vam predstavim sneg kot nekaj pozitivnega. Odrasel pes potrebuje gibanje. Idealno vsak dan vsaj 45 minut. Po možnosti takšno gibanje, ki mu požene kri po žilah in prekrvavi vsak kotiček telesa, ki podmaže sklepe in krepi mišice. Gibanje, po katerem je ob koncu dneva vsaj malo utrujen in lahko zadovoljno zaspi. Za psa ni važno kakšno je vreme (no vsaj za večino:), njim je važno, da sprostijo nakopičeno energijo. Večina vas to seveda že ve in skrbi za to, da je kuža vsak dan aktiven. Nekateri pa se morda ne zavedajo, kako sta zdravje in gibanje med seboj povezana. Upam, da bodo to čimprej spoznali in se nemudoma odpravili ven, v sneg in mraz in veselje.

Pa konji?
Prav tako potrebujejo gibanje, še posebno če so nastanjeni v boksih. Vsak dan, ne glede na letni čas, vreme in dolžino dneva.
Picture
Ita.

Share

0 Comments

11/19/2012

Pasji seniorji in energijska osteopatij

0 Comments

Read Now
 
Picture
Pride čas, ko kuža posivi, ko njegovo gibanje postane malo bolj togo, ko ne zmore več takšnih naporov, kot jih je zmogel včasih.  Zgodi se kar naenkrat, na koncu se sploh ne spomnimo več, kdaj je bil tisti trenutek, ko so se pojavile sive dlake na gobčku, ali ko je obraz postal popolnoma bel. Staranje je povsem naravni proces in vsi smo vanj vključeni. Kljub temu, pa je zmotno da čisto vse kar se dogaja z našim seniorjem znašamo na starost in si rečemo tako pač je, saj je že star in nič se ne da storiti.

Marsikaj se še da storiti, potebna je le želja in posvet s strokovnjakom. Sama sem z energijsko osteopatijo pomagala že mnogim seniorjem, jim povrnila njihovo vitalnost in voljo do gibanja. Seniorji so mi zelo ljubi pacienti, pogosto potrebujejo le usmerjen dotik in že so zopet svoji stari, nagajivi in igrivi.  Tkivo ima odličen spomin. Vse kar se mu zgodi "neprijetnega" hrani  v obliki t.i. "blokad" (operativni posegi, udarci, poškodbe, nezdrava hrana, zdravila, čustva). Blokade pomenijo zmanjšano sposobnost gibanja, pa naj gre za sklep, ali pretok krvi v določenem območju. Starejši kot je kuža, več potencialnih blokad ima, zraven je potrebno všteti še dedne zasnove in način življenja in dobimo končni rezultat.  Vse kar tak kuža potrebuje, ali vsaj en velik del tega kar potrebuje je usmerjen dotik, ki bo te blokade sprostil in omogočil gibanje. Če se izboljša pretok krvi v notranjih organih, ti lažje in bolje delajo, zato se tudi kuža boljše počuti, saj ima na voljo več energije. Če z manj napora premika sklepe, mu več energije ostane za nagajanje:)

Share

0 Comments

10/31/2012

Noč čarovnic

0 Comments

Read Now
 
Nekaj mističnega je v noči čarovnic. Zato me je danes zanimalo kakšna je pravzaprav simbolika te noči in tako sem malo raziskovala.

Kelti so novo leto praznovali 1. novembra, ki je za njih predstavljal prehod iz obdobja obilja in svetlobe (toplota pridelki) v obdobje zime in teme. Verjeli so, da se v noči pred novim letom (31.10) meja med tem svetom in onstranstvom zabriše in duhovi umrlih se vrnejo na zemljo. V tem času so se ljudje čutili še posebej povezani s pokojnimi prijatelji in družinskimi člani. Ob poteh in ob hišah so prižigali sveče, da bi duše njihovih najdražjih lažje našle v onstranstvo.

Tudi živali imajo dušo in za to se ta večer lahko še bolje povežemo tudi z njimi. Verjamem, da so njihove dušice čisto blizu. Na oknu sem prižgala svečko, da bodo lažje našlei nazaj "domov". Pa vi?

Lep čarovniški večer želim vsem skupaj:)
Picture

Share

0 Comments

10/13/2012

Energijska osteopatija v Vivi

1 Comment

Read Now
 
V oktobrski številki revije Viva je tudi energijska osteopatija. Tanja Uršič me je povabila na intervju in z veseljem sem sprejela. Pogovarjali sva se o mojem delu, o sami metodi in o tem, kako se na to odzivajo živali.... Uživajte v branju.
Picture

Share

1 Comment

9/28/2012

Zamašen odtok

1 Comment

Read Now
 
Picture
S fantom doma prenavljava kopalnico. Zaželela sva si popolnoma drugačno razporeditev, zato je bilo potrebno prestaviti odtoke. Na srečo. Saj je mojster ugotovil, da je bil en odtok zaradi premajhnega naklona popolnoma zamašen.  «A to se zgodi tudi z našimi žilami?« Ja se. Točno to. Pa ne samo z žilami, to je pravzaprav kasnejši stadij težav v smislu zamašenega odtoka. Najprej se to zgodi s prostori med celicami – z medceličnino oz. izvenceličnim matriksom. Preko tega matriksa celice izmenjujejo informacije. Je pa to tud vir hrane in odlagališče odpadkov. Hrana prihaja preko krvnih žilic (kapilar), odpadki pa se odplavljajo s pomočjo limfe. Da vse to gladko poteka tega odtoka (limfe) ne smemo prekomerno obremeniti. Tako kakor v kuhinjsko korito ni priporočljivo vlivati kavnih usedlin, še posebej če je odtok že delno zamašen. Več kakor celice proizvedejo odpadnih produktov težje jih limfa (odtok) požira. Snovi začnejo zastajati med celicami in prostor iz vodenega stanja postaja vedno gostejši.  Predstavljajte si kakšna je razlika če v lijak vlijete vodo ali neko goščo, ki bo bistveno počasneje tekla skozi. Sprva se zamaši le delček medceličnine. Z leti pa se tega nabira vedno več, celice vedno težje komunicirajo, težje pridejo do hrane in težje se znebijo odpadnih snovi. Same sebe zastrupljajo. Situacija je podobna, kakor jebila pred časom v Italiji, ko so v velikem mestu prenehali odvažati smeti. Mesto se je dušilo v smradu. Grozno kaj ne?  In enkrat pride do točke, ko telo ne zmore več. Te odplake udarijo ven – tipični primer so psi  s stalnimi vnetji ušes, stalnimi težavami z paranalnimi žlezami, smrdljivim kožuhom, močnim zadahom iz gobca, alergijami, v naprednejših stadijih tudi z motnjami v delovanju razstrupljevalnih organov (jetra, ledvica, pljuča).

In vse skupaj ni nič drugega, kakor samo zamašen
odtok.
Sliši se enostavno, vendar pogosto ni tako. Potrebna je doslednost,  sprememba navad, iskanje primerne hrane, zagotoviti dovolj gibanja. Energijska osteopatija tu pomaga, da se telo zbudi iz sna. V točkah, kjer je zastoj že dolgotrajen z osteopatijo sprostim tkivo, razširim medcelične prostore  da hrana in kisik lahko zopet prideta do celic in da limfa lažje požira odplake.  Tako se samozdravljenje ali v tem primeru tudi samočiščenje oz. razstrupljanje lahko začne tudi v globini in ne le površinsko.

Share

1 Comment

9/19/2012

Energijska osteopatija

0 Comments

Read Now
 
"Midva s psičkom bi rada zopet prišla na masažo, tako dobro mu dene" pravi glas po telefonu. Seveda, z veseljem...in že iščem prosti termin v svojem koledarju. Masaža:) Morda bi kakega osteopata ta izraz nekoliko zbodel, a mene ne moti. Jaz vem, kaj je energijska osteopatija. Moje stranke pa vedo, da ti prijemi, ki jim pravijo masaža njihovim štirinožnim prijateljem koristijo. In to je dovolj.

Energijska osteopatija je metoda, ki v telesu ponovno vzpostavlja ravnovesje. Zdužuje dve področji. Osteopatijo, metodo, ki pomaga živalim ki imajo težave z gibanjem. In nauk o energiji, ki izvira iz Azije (je del tradicionalne kitajske medicine). To je seveda to, kar je zapisano v knjigah. Menim da smo ljudje vsega sveta nekoč imeli podobna znanja, vsak jih je drugače interpretiral, osnova za vse je dotik. Dotik pa je nedvomno star toliko, kolikor je staro človeštvo. Pri osteopatiji je dotik usmerjen v tkiva. Osteopat z dotikom preveri gibljivost tkiva pod roko in z usmerjenimi gibi to gibljivost znova vzpostavlja tam, kjer je to potrebno. Energijski osteopat pa se dodatno posveti še pretoku energije po meridianih, ki kakor električna napeljava po hiši oskrbujejo naše vitalne organe.

Masaža, osteopatija, polaganje rok...kakorkoli že je bilo/bo moje delo poimenovano. Ime ni bistveno. Bistven je učinek, bistveno je, da po mojih terapijah žival lažje vstane, dobi voljo do gibanja, je v ravnovesju...in še naprej osrečuje svojega skrbnika. To je moj cilj, morda celo moje poslanstvo... S pomočjo dotika pomagati telesu vzpostaviti ravnovesje.

Share

0 Comments

    Avtor

    Špela Suhač, dr. vet. med.

    Arhiv

    March 2013
    January 2013
    November 2012
    October 2012
    September 2012

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.